Kredyty czy pożyczki gotówkowe są nie tylko przeznaczana na dowolny cel, ale również na zaplanowane, jak i niespodziewane wydatki. Gdzie szukać korzystnego kredytu gotówkowego?
Jeżeli twoja sytuacja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu się w związku z rosnącą inflacją i ponoszonymi wydatkami, to należałoby rozważyć zaciągnięcie kredytu lub pożyczki gotówkowej. Dodatkowa gotówka może przyczynić się tylko do zwiększenia się kłopotów finansowych. Czy to będzie pożyczka bankowa, czy niebankowa, to i tak zwiększy wysokość twojego zadłużenia, a zobowiązanie będzie trzeba oddać.
W sytuacji, kiedy spłacasz kilka różnych zobowiązań bankowych (nie tylko kredyty i pożyczki gotówkowe, ale i również masz np. niespłacone limity w koncie czy na karcie kredytowej), to należy wziąć pod uwagę ich konsolidację i kredyt konsolidacyjny.
Zaciągnięcie kredytu gotówkowego w żaden sposób nie może poprawić sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, ale przy dobrej kondycji, pozwala na zrealizowanie określonych planów. Przy czym jednak należy pamiętać, że zakup towarów lub usług na kredyt, sprawia, że płacimy za nie więcej niż w rzeczywistości. Jest to spowodowane tym, że za pożyczony kapitał należy zapłacić dodatkową cenę, która jest wyrażona przez koszt kredytowy.
Wyszukanie odpowiedniego banku i kredytu gotówkowego nie jest trudne. Przede wszystkim należy dokładnie określić swoje potrzeby finansowe, a następnie zapoznać się z aktualnymi propozycjami banków i w kolejnym kroku skontaktować się z wybranymi, celem zapoznania się bliżej z ofertą kredytową.
Podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy
Co jest najważniejsze przy wyborze kredytu gotówkowego? Zdecydowana większość potencjalnych kredytobiorców wskaże cenę, czyli to, ile więcej należy oddać.
Przeczytaj również jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego oraz jaki jest sposób, aby połączyć kredyty i zmniejszyć ratę.
Analiza ceny i porównanie kredytów gotówkowych leży w naszej gestii. Nie zrobi tego za nas żaden ranking kredytów gotówkowych lub porównywarka kredytowa.
Konieczne będzie poświęcenie nieco czasu, aby dokładnie porównać przynajmniej dwie oferty kredytowe z banków. Można to zrobić na podstawie otrzymanych od instytucji Formularzy Informacyjnych.
Najważniejszym elementem, który należy porównać to koszt całkowity kredytu. Im jest on mniejszy, tym lepiej, ponieważ kredyt jest tańszy. Na koszt całkowity składać się może kilka czynników kosztowych:
- odsetki – wyliczane na podstawie oprocentowania nominalnego dla danej oferty,
- prowizja od udzielonego kredytu – większość banków nalicza ją procentowo od wysokości kredytu,
- dodatkowe koszty, np. konieczność wykupienia polisy ubezpieczeniowej.
To ile zapłacimy łącznie za pożyczone pieniądze jest uzależnione również od wysokości kredytu oraz okresu kredytowania. Im więcej pożyczamy i/lub dłużej regulujemy zobowiązanie, tym większy będzie koszt zapłaconych odsetek (dlatego należy zwracać uwagę i w miarę możliwości, negocjować wysokość oprocentowania).
W przypadku, kiedy zależy nam na stosunkowo niskich miesięcznych ratach, to konieczne będzie wydłużenie czasu spłaty. Co więcej, niekiedy wydłużenie kredytowania jest niezbędne, aby uzyskać zdolność kredytową do zaciągnięcia kredytu w określonej wysokości.
A to właśnie zdolność kredytowa oraz wiarygodność kredytowa wpływają na całościową ocenę kredytową i możliwości uzyskania finansowania z banku. W przeciwnym razie kredytu gotówkowego nie otrzymamy i przyjdzie nam szukać dużo droższej pożyczki gotówkowej w firmach pożyczkowych.
Słownik pojęć kredytowych znajdziesz m.in. w serwisie finansowym ofertabankow.pl Kredyty i Pożyczki. Pytania i odpowiedzi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz