Wiarygodność kredytowa, to obok zdolności kredytowej podstawowe wyznaczniki, jakie brane są pod uwagę przy rozpatrywaniu wniosku kredytowego.
Wiarygodność kredytowa w BIK, czyli historia spłaty aktualnych kredytów, jak i tych, które zostały zaciągnięte w przeszłości, mówi bardzo dużo o potencjalnym kredytobiorcy. Jeżeli wszystko odbywało się bez opóźnień, to historia kredytowa będzie pozytywna. „Poślizg” w spłacie raty, duże opóźnienia czy brak spłaty, to w zasadzie zerowe szanse na uzyskanie jakiegokolwiek finansowania z banku.
Uwaga! Przy dobrej ocenie kredytowe nie tylko, że szanse na pozyskanie finansowania są większe, ale i atrakcyjniejsze warunki można otrzymać. Przecyztaj również: Czy w promocji kredyt gotówkowy jest tańszy?
A zainteresowanie kredytami gotówkowymi, mniejsze lub większe, zawsze jest i będzie. Niespodziewane wydatki lub te zaplanowane z kilku miesięcznym wyprzedzeniem, nie zawsze można zrealizować ze zgromadzonych oszczędności (gorzej, gdy ich nie ma wcale).
Pożyczone pieniądze w formie pożyczki lub kredytu gotówkowego można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, nawet na spłatę wybranych kredytów i pożyczek (chociaż zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest konsolidacja kredytów z kredytem konsolidacyjnym). Zawsze jednak należy pamiętać o tym, że zanim zostanie wydana pozytywna decyzja, zostanie zweryfikowana ocena kredytowa.
Co wpływa na decyzję kredytową dotyczącą kredytów gotówkowych?
Jakakolwiek decyzja kredytowa lub pożyczkowa musi opierać się na konkretnych przesłankach i założeniach. Banki, ale i każda inna instytucja finansowania, uzależnia pożyczenie pieniędzy od oceny tzw. ryzyka kredytowego.
Nawet w kontaktach międzyludzkich, kiedy ktoś poprosi ciebie o pożyczkę, analizujesz to, czy dana osoba ma z czego ją oddać oraz to czy terminowo oddał pieniądze, jeżeli pożyczał bezpośrednio od ciebie lub od innych osób.
Bank podchodzi do tej oceny w podobny sposób, tylko nieco bardziej „urzędowo”. Znaczenie mają przede wszystkim elementy, o których już zostało wspomniane powyżej:
- wysokość i stałość uzyskiwanego dochodu,
- zdolność kredytowa,
- historia kredytowa.
Największe szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego nie mają wcale osoby uzyskujące wysokie wynagrodzenie, ale te, których dochód rozporządzalny, pozwala na zapłacenie raty w określonej wysokości. Wydatki domowe, duża liczba spłacanych zobowiązań kredytowych w oczywisty sposób obniżają zdolność kredytową. Nie bez znaczenia jest również historia kredytowa w BIK.
Jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego?
Przyjmując, że twoja wiarygodność kredytowa w BIK jest pozytywna, to w takim przypadku należy zadbać o zdolność kredytową. Ponieważ jest to czynnik, którego nie można zmienić z dnia na dzień, to o kredycie gotówkowym na zaplanowany cel, np. na remont mieszkania, należy pomyśleć z kilku miesięcznym wyprzedzeniem.
Jak zwiększyć zdolność kredytową? Między innymi poprzez:
- zwiększenie uzyskiwanych dochodów,
- spłacenie wcześniejsze wybranych kredytów i pożyczek,
- zamknięcie limitów w ROR-ach i zlikwidowanie kart kredytowych – nawet niewykorzystane zmniejszają zdolność kredytową,
- poszukanie współkredytobiorcy,
- wykupienia ubezpieczenia - polisa pozwoli bankowi na odzyskanie pożyczonej kwoty, kiedy spłacenie zobowiązania stanie się niemożliwe, np. z powodu utraty pracy.
Jeżeli jest to kredyt gotówkowy pilny, to zawnioskuj o mniejszą kwotę. Co prawda kredyt gotówkowy można zaciągnąć nawet na 200 tysięcy złotych przy odpowiedniej zdolności kredytowej, ale jednak realnie oszacuj swoje potrzeby finansowe. Mniejszy kredyt, to większe prawdopodobieństwo, że go otrzymasz, ale i mniejszy dodatkowy koszt do oddania.
Więcej informacji znajdziesz w artykule Kredyt gotówkowy jakie warunki trzeba spełniać w serwisie ofertabankow.pl.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz