niedziela, 11 września 2022

Jakie są największe zalety kredytów konsolidacyjnych?

Konsolidacja kredytów ma w zasadzie… same zalety. Jak to same zalety? A koszt kredytowy? Tak to prawda, ale dotyczy to kredytu, a nie konsolidacji. Z reguły banki nie pobierają opłaty za jej przeprowadzenie.

Jeżeli nie wiesz czym jest konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny, to podstawowe i rozszerzone informacje znajdziesz na blogu. W dużym skrócie można napisać, że:

Konsolidacja kredytów polega na zamknięciu (spłaceniu) wybranych zobowiązań kredytowych spłacanych w jednym lub kilku bankach, nowym kredytem, który jest nazywany kredytem konsolidacyjnym. Jest to zatem kredyt celowy, który może być przeznaczony tylko na ten cel i żaden inny.

Potocznie mówi się o łączeniu kredytów w jeden, nowym kredytem. Dodatkowo w ramach konsolidacji i „na rachunek” kredytu konsolidacyjnego można zaciągnąć pożyczkę gotówkową (tzw. dodatkowa gotówka) i przeznaczyć na dowolny cel.

Środków z kredytu nie otrzymujemy na konto, ponieważ to bank przeprowadzający konsolidację spłaca kredyty, które zostały wyszczególnione we wniosku, jedynie środki dodatkowe pozostają do dyspozycji kredytobiorcy.

Wyjątkiem jest pożyczka konsolidacyjna, również bankowa, kiedy to pożyczkobiorca samodzielnie spłaca zobowiązania z przelanych na konto środków. Ma na to określony czas i musi przedstawić bankowi zaświadczenia o spłaceniu zobowiązań.

Gdzie najlepiej zrobić konsolidację kredytów? Bankowe propozycje kredytowe:

Największe zalety konsolidacji kredytów

Pierwszy i zasadniczy plus konsolidacji jest to, że spłacamy swoje aktualne kredyty i zmniejszamy zadłużenie do jednego kredytu – jeżeli spłaciliśmy wszystkie.

Po drugie, i to jest najczęściej cel konsolidacji, do regulowania jest tylko jedna rata. I najczęściej jest ona niższa niż suma rat przed konsolidacją. Zmniejszenie raty, umożliwia nie tylko terminową spłatę zadłużenia, ale i poprawia płynność finansową w domowym budżecie.

Trzecią zaletą konsolidacji jest wpływ na zdolność kredytową: mniejsze wydatki związane z obsługą zadłużenia, powodują wzrost zdolności kredytowej.

Nie można jednak zapominać o minusach kredytu, a więc o koszcie kredytowym. Ponieważ występuje koszt, to i musimy oddać więcej niż tylko pożyczony kapitał. Natomiast koszt odsetkowy (który może być równoznaczny z kosztem całkowitym) będzie tym większy, im większe będzie oprocentowanie kredyt, wysokość kredytu i czas kredytowania.

O konsolidacji kredytów przeczytasz również na blogu: Oferta banków kredyty konsolidacyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat z przeznaczeniem np. na remont mieszkania, wczasy czy zakup samochodu. Jeżeli jest potrzebny w...