wtorek, 19 lipca 2022

Konsolidacja kredytów - uporządkuj swoje finanse

Obecnie mogą wystąpić u wielu kredytobiorców trudności z regularnym płaceniem rat. Spowodowane jest to najczęściej rosnącymi wydatkami i oprocentowaniem kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Istnieją pewne rozwiązania, które mogą pomóc kredytobiorcom w obsłudze ich zobowiązań.

Rozwiązaniem problemu z jednym kredytem może być jego restrukturyzacja i wydłużenie czasu spłaty. Jeżeli jednak takich kredytów jest znacznie więcej, to lepiej jest zastanowić się nad ich „połączeniem”, czyli skonsolidowaniem w jeden. Temu służy właśnie kredyt konsolidacyjny.

Zaciągnięty szybko, zanim jeszcze przestaniemy spłacać zobowiązania lub regulować je nieterminowio, pozwoli odzyskać (poprawić) płynność finansową i uchronić nas przed ryzykiem wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Konsolidacja kredytowa nie jest niczym nowym, a kredyt konsolidacyjny znajduje się w ofercie banków już od wiele lat.

O konsolidacji często mówi się potoczenie, że jest to połączenie kilku wybranych i spłacanych aktualnie kredytów w jeden nowy. W rzeczywistości bank przyznaje kredytobiorcy kredyt konsolidacyjny i spłaca wskazane we wniosku kredytowym zobowiązania.

W ten sposób możliwe jest skonsolidowanie różnych kredytów: od pożyczek gotówkowych i ratalnych, poprzez kredyty samochodowe, aż po zadłużenie powstałe i niespłacone na kontach osobistych i kartach kredytowych. Przy czym należy pamiętać, że to bank określa nie tylko sam zakres konsolidowanych produktów, ale i pozostałe elementy oferty.

Po konsolidacji nie musimy już zatem dalej spłacać kilku różnych zobowiązań, w różnych bankach i w różnych terminach, ale mamy do regulowania tylko jedną ratę (o ile skonsolidowaliśmy wszystkie posiadane kredyty i pożyczki).

Kredyt dla zadłużonych

Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że nie jest to kredyt oddłużeniowy. Po pierwsze, nie ma takiego kredytu, a po drugie, zadłużenie nie znika, tylko zostaje – właśnie – skonsolidowane w jeden kredyt.

Pierwszą i zasadniczą korzyścią z konsolidacji kredytów jest zredukowanie liczby spłacanych kredytów bankowych, a drugą korzyścią jest obniżenie wydatków domowych z tytułu miesięcznie płaconych rat.

Możliwość zmniejszenia nowej raty w stosunku do sumy poprzednich rat wynika z wydłużenia czasu spłaty nowego kredytu. Jak widać nie ma tutaj niczego nadzwyczajnego i nowego.


Więcej dodatkowych informacji znajdziesz na blogu https://ofertabankow.pl Korzyści z Konsolidacji Kredytów.

Konsolidacja daje również możliwość pozbycia się debetu w koncie czy długu w karcie kredytowej. Zobowiązania te nie mają charakteru kredytu ratalnego, a spłata jest często ograniczona zaledwie do minimalnej spłaty zadłużenia lub konieczności płacenie odsetek od już istniejącego długu (jak to jest z niespłacanymi debetami w koncie).

Pamiętaj! Kredyt w rachunku ROR i na karcie kredytowej jest zawsze droższy (jest wyżej oprocentowany) niż zwykły kredyt lub pożyczka gotówkowa.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że co prawda, kredyt konsolidacyjny jest nieznacznie tańszy od podobnego kredytu gotówkowego, ale i tak wystąpi koszt kredytowy. Najczęściej są to odsetki – w ofertach bankowych w promocji, bardzo często kredyt konsolidacyjny jest oferowany bez prowizji. Nie mniej jednak, przy konsolidacji to odsetki stanowią największy koszt kredytowy, a wydłużony czas kredytowania, to i owszem, niższa rata, ale jednocześnie większy koszt zapłaconych odsetek.

Na koniec należy również jeszcze raz podkreślić, że kredyt konsolidacyjny nie jest kredytem oddłużeniowym, a co więcej, wysokość zadłużenia najczęściej się zwiększy, ze względu na koszt całkowity nowego kredytu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat z przeznaczeniem np. na remont mieszkania, wczasy czy zakup samochodu. Jeżeli jest potrzebny w...