Jest duża liczba kredytobiorców, którzy nie tylko spłacają wiele różnych kredytów, ale i w różnych bankach. Kredyt gotówkowy w jednym, pożyczkę samochodową w innym, a w kolejnym banku jest karta kredytowa. I te zobowiązania można połączyć i zamiast kilku miesięcznych płatności rat w różnych bankach, mamy możliwość płacenie jednej, w jednym banku. I na tym, w dużym uproszczeniu, polega konsolidacja kredytów.
Co to jest kredyt konsolidacyjny? To jeden z wielu kredytów, który można znaleźć w bankach. Jest jednak kredytem celowym i może być przeznaczony tylko na zamknięcie wybranych zobowiązań kredytowych. Konsolidacja jest zatem sposobem na, potocznie mówiąc, łączenie różnych bieżących zobowiązań w jedno nowe.
Wybierając kredyt konsolidacyjny mamy możliwość, po pierwsze, zmniejszyć liczbę spłacanych kredytów, a po drugie, obniżyć nową ratę w stosunku do sumy rat konsolidowanych kredytów. Zmniejszenie wydatków związanych ze spłatą aktualnych kredytów, powinno skutecznie odciążyć domowy budżet i zwiększyć jego płynność.
Kredyt konsolidacyjny, który jest całkowicie nowym zobowiązaniem, będzie charakteryzował się innymi parametrami, zwłaszcza, jeżeli spojrzymy na oprocentowanie. Dodatkowo może być przez bank pobierana prowizja – chociaż w ofertach promocyjnych dla nowych klientów, rzadko się to obecnie zdarza – oraz być może, naleleży zapłacić koszty dodatkowe, np. ubezpieczenie.
Podobnie, jak każda inna decyzja kredytowa, również ta, powinna być dobrze przemyślana, pod względem zobowiązań wytypowanych do konsolidacji, jak i wyboru banku - można np. wybrać kredyt konsolidacyjny, jak i pożyczkę konsolidacyjną.
Wybierając kredyt konsolidacyjny, środków finansowych nie otrzymasz na konto, ponieważ to bank spłaci z nowego kredytu konsolidowane zobowiązania. W przypadku pożyczki konsolidacyjnej, pieniądze zostaną tobie udostępnione, zobowiązania zamkniesz samodzielnie, ale masz możliwość np. spłacenia drogich limitów w ROR i zadłużenie na kartach kredytowych.
To, ile kredytów moża skonsolidować, jakie i jaka jest minimalna i maksymalna kwota kredytu zależy od wybranego banku.
Zmniejszenie raty z kredytem konsolidacyjnym
Oczywistym jest, że kredyt konsolidacyjny jest często wyborem koniecznym i wiąże się, tak jak w przypadku każdego innego kredytu, z kosztem kredytowy. Nie można zatem powiedzieć, że „opłaca się go wziąć”. Oddamy zawsze więcej niż pożyczyliśmy, a koszt kredytowy powoduje, że zadłużenie ulega zwiększeniu w porównaniu do tego co było przed konsolidacją. Jednak sama konsolidacja kredytowa ma zalety i w pewnych okolicznościach jest wręcz niezbędna do przeprowadzenia.
Ograniczenie liczby spłacanych kredytów jest ważne, ale zdecydowanie ważniejsze jest to, że nowa rata może być dużo niższa od sumy rat, które były spłacane przed konsolidacją. Wybierając pożyczkę konsolidacyjną spłacisz limit w koncie i go zamkniesz. Jest to, o tyle ważne, że niespłacany, a wykorzystany w całości, generuje wysokie koszty odsetkowe (zwłaszcza teraz, w okresie wysokich stóp procentowych).
Każdy kredyt, w tym i kredyt konsolidacyjny, jest oprocentowany
Należy zawsze mieć na uwadze, zaciągając jakikolwiek kredyt, że są one oprocentowane. To oznacza, że od kapitału, który pożyczamy, naliczone zostaną odsetki. Im dłużej będziemy spłacać kredyt – im więcej miesięcznych rat kredytowych – tym rata będzie mniejsza, ale jednocześnie większy będzie koszt zapłacoanych odsetek.
Należy zatem indywidualnie rozważyć, czy lepiej zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, poprawić płynność finansową i zmniejszyć domowe wydatki, aby uniknąć niewypłacalności i pogorszenia wiarygodności kredytowej w BIK, czy szukać innych rozwiązań, np. zmniejszajac inne wydatki i zwiększając dochody.
Warto zwrócić uwagę, że konsolidacja to również zwiększenie zdolności kredytowej i możliwość uzyskania dodatkowych środków, którymi można swobodnie dysponować i przeznaczyć na dowolny cel.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz