poniedziałek, 4 lipca 2022

Czy warto konsolidować kredyty?

Czy warto i jednocześnie kiedy konsolidować kredyty? Co to jest kredyt konsolidacyjny i czy jest opłacalny?

Kredyt konsolidacyjny co to jest? Jest to kredyt:

  • celowy - zaciągany wyłącznie na spłatę innych, wybranych zobowiązań kredytowych w bankach.
  • mający poprawić płynność finansową lub zwiększyć zdolność kredytową.
  • może być to kredyt konsolidacyjny gotówkowy lub hipoteczny (zabezpieczony na hipotece nieruchomości),
  • środki z kredytu nie są przelewane na konto kredytobiorcy, ale to bank samodzielnie spłaca kredyty, które zostały wyszczególnione we wniosku kredytowym (wyjątkiem jest pożyczka konsolidacyjna - również bankowa).

O kredyt konsolidacyjny można się ubiegać w bankach i SKOK-ach przy odpowiedniej zdolności i wiarygodności kredytowej. Nie można uzyskać takiego kredytu bez zdolności, bez sprawdzania w BIK, itp.

Jest to oczywiście produkt kredytowy skierowany do osób zadłużonych, ale nie jest kredytem oddłużeniowym. Nie oddłuża, bowiem zadłużenie „nie znika”, ale jest tylko konsolidowane w jedno zobowiązanie.

Najczęściej konsolidowane są pożyczki i kredyty gotówkowe, ale mogą to być również:

Generalnie to jednak bank określa zakres i warunki na jakich udziela kredytu konsolidacyjnego. Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny? Poniżej zestawienie propozycji:

Czy opłaca się konsolidacja kredytowa?

Sama konsolidacja kredytów jest w wielu przypadkach konieczna. Spłacasz wiele kredytów, w różnych bankach. Jeżeli chcesz zmniejszyć liczbę spłacanych zobowiązań do rozsądnego minimum, to kredyt konsolidacyjny jest rozwiązaniem.

Podobnie jest z kwotą miesięcznej raty. Wydłużając czas kredytowania nowego kredytu, można zmniejszyć jej wysokość.

Jeżeli zatem obawiasz się problemów ze spłatą swoich zobowiązań (ale nie kiedy już one nastąpiły!), to takie rozwiązanie może być wzięte pod uwagę.

Zasadniczym celem konsolidacji jest obniżenie raty, ale dla osób z dobrą sytuacją finansową, to również możliwość zwiększenia zdolności kredytowej i wnioskowanie o dodatkowe środki finansowe w ramach kredytu lub wnioskowanie o większy kredyt w przyszłości.

Podsumowując krótko. Konsolidacja kredytów:

  • Pozwala zmniejszyć ratę w stosunku do sumy rat płaconych poprzednio.
  • Poprawa płynności w domowym budżecie.
  • Zwiększenie zdolności kredytowej.

Ponieważ nie ma idealnego rozwiązania, to podobnie i w tym przypadku, konsolidacja kredytów ma wady. Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

W zasadzie dotyczy to kredytu konsolidacyjnego, a nie konsolidacji.

Pożyczając pieniądze w banku, nie pożyczasz za darmo. Musisz oddać nie tylko kwotę kapitału, czyli to co chcesz otrzymać na konto, ale również i koszty kredytowe. Jeżeli znajdziesz kredyt konsolidacyjny w promocji, to będą to tylko odsetki. Jeżeli nie, to możesz zapłacić prowizję kredytową lub będzie konieczność wykupienia ubezpieczenia.

Im dłuższy czas, na który rozłożysz spłatę zobowiązania, to tym oczywiście rata będzie mniejsza, ale wzrośnie koszt odsetkowy.

Być może jest to jeden z najlepszych sposób na ustabilizowanie domowego budżetu, zwiększenie płynności finansowej, ale konsolidacja musi być przemyślana. To nie tylko wybór banku i oferty, ale i to, co warto skonsolidować, do jakiej wysokości obniżyć ratę, na jaki kredyt się zdecydować: z oprocentowaniem zmiennym czy stałym, itp.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat z przeznaczeniem np. na remont mieszkania, wczasy czy zakup samochodu. Jeżeli jest potrzebny w...