Jak już znalazłeś odpowiednie mieszkanie lub dom, który chciałbyś kupić, ale nie masz odpowiednich środków finansowych, to można skorzystać z kredytu hipotecznego.
Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, a samo określenie „hipoteczny” wskazuje na formę zabezpieczenia i pochodzi od słowa hipoteka. Jest to prawna forma zabezpieczenia zaciągniętego zobowiązania przez kredytobiorcę, w postaci roszczenia wierzyciela (banku) wpisanego do działu IV księgi wieczystej.
Samo pojęcie kredytu hipotecznego nie odnosi się w żadnej sposób do celu kredytowania. Forma zabezpieczenia jest jasna – hipoteka, a cel, na jaki mogą zostać przeznaczone środki?
Ponieważ każdy kredyt z definicji jest kredytem celowym, to środki muszą być dokładnie przeznaczone na to, co zostało zapisane w umowie kredytowej. Najczęściej są to cele związane z nieruchomością:
- zakup nieruchomości (mieszkanie, dom),
- budowę nieruchomości (dom, garaż),
- remont, modernizację, rozbudowę, przebudowę nieruchomości,
- zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
W przypadku kredytu hipotecznego nie należy tylko „chcieć” kupić mieszkanie lub dom, ale podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów, należy mieć odpowiednią zdolność kredytową i wiarygodność kredytową. Dodatkowo do zdolności kredytowej wliczany jest wymagany wkład własny.
Karta kredytowa na wakacje 2022 – jedna szczególna, a kilka propozycji z którymi warto, nie tylko na wakacje, zapoznać się.
Ile kosztuje kredyt hipoteczny?
Ile kosztuje kredyt hipoteczny? Bardzo dużo, chociaż i tak jest to relatywnie mniejszy koszt, jeżeli porównywalibyśmy go z kosztem kredytu gotówkowego.
W przypadku kredytów hipotecznych, koszty kredytu zabezpieczonego na nieruchomości można podzielić na trzy kategorie:
- oprocentowanie – odsetki,
- prowizje kredytowe bankowe,
- opłaty dodatkowe, a konieczne do poniesienia na rzecz banku.
Dodatkową kategorią są koszty pozabankowe: wycena nieruchomości, opłaty sądowe i notarialne.
Kredyty hipoteczne zaciągane w Polsce, to głównie kredyty z oprocentowaniem zmiennym. W polskich warunkach stosowane oprocentowanie zmienne jest powiązane z ceną pieniądza na rynku międzybankowym, które jest determinowane przez stopę procentową NBP.
Czy warto korzystać z pomocy eksperta finansowego szukając kredytu? Przy kredycie hipotecznym tak, przy pozostałych można to zrobić samodzielnie.
Podstawową zasadą ustalania oprocentowania przez banki jest stosowanie stawki WIBOR (np. 3 miesięczny, 6 miesięczny, 12 miesięczny) powiększonej o marżę banku, która jest jego zyskiem.
Marża banku jest stała przez cały czas trwania umowy kredytowej, natomiast stawka WIBOR będzie się zmieniać w zależności od wysokości stóp procentowych.
Od ponad roku, w Polsce jest możliwe zaciąganie kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem. Taka umowa trwa 5 lat, a po jej upływie na nowo jest wyliczane oprocentowanie, które będzie obowiązywać przez kolejne 5 lat lub można po upływie tego czasu przejść na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym.
Ofertabankow.pl Co to jest kredyt hipoteczny? Bardziej szczegółowo w temacie kredytów hipotecznych. A co to jest kredyt konsolidacyjny? Warto jest przeprowadzić konsolidację kredytów?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz