niedziela, 17 lipca 2022

Czy można podwyższyć zdolność kredytową?

Wszelkiego rodzaju analizy, pokazują jasno: zdolność kredytowa Polaków mocno spadła w ostatnich kilkunastu miesiącach, średnio o ok. 20-25%. Czy można ją w jakiś sposób podwyższyć?

Zdolność kredytowa jest ważna, bowiem od jej wyliczenia zależy nie tylko sama wysokość kredytu, ale czy i kredyt otrzymamy. Każdy bank musi sprawdzić zdolność kredytową konsumenta, zanim przyzna kredyt.

Rosnąca inflacja, stopy procentowe powoduje, że rynek kredytów, zwłaszcza mieszkaniowych, jest bardzo gorący. Bardzo dobrze wiedzą te osoby, które spłacają kredyty z oprocentowaniem zmiennym.

W roku 2021 została udzielona przez banki rekordowa liczby kredytów hipotecznych, nigdy wcześniej tak nie było. To z kolei napędzało rynek nieruchomości, co powodowało, że ceny nieruchomości rosły. Duża liczba konsumentów chciała kupić mieszkanie lub dom i liczyła się każda złotówka kredytu.

Obecnie liczba chętnych na zakup mieszkania czy domu się znaczenie skurczyła, jak również i zdolność kredytowa. Rok temu potencjalny kredytobiorca miał szansę otrzymać znacznie większy kredyt niż obecnie, niekiedy nawet o 40% większy! Czy można spróbować w jakiś sposób zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Podstawowe kredyty bankowe i przegląd propozycji kredytowych:

Czym jest zdolność kredytowa i jak ją zwiększyć?

Zdolność kredytowa zgodnie z definicją Ustawy o kredycie konsumenckim, to możliwość konsumenta do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami zgodnie z przyjętymi warunkami umowy.

Banki wyliczając zdolność kredytową biorą pod uwagę kilka podstawowych elementów. Bazą do jej wyliczenia jest uzyskiwany dochód, pomniejszany o koszty stałe, np. czynsz, opłaty za media, spłacane inne kredyty konsumenckie. I po odjęciu tych kosztów pozostaje dochód netto, czyli dochód rozporządzalny. Ten dochód jest zatem maksymalną ratą, jaką możemy płacić miesięcznie (wykluczając inne wydatki) i jest on następnie przeliczany na maksymalną kwotę zdolności kredytowej.

Nie jest tak, że na naszą zdolność kredytową nie mamy wpływu. Na pewne elementy w tych wyliczeniach owszem i mamy, a na niektóre już nie (np. miejsce zamieszkania, wiek, wykształcenie).

Możemy np. zmniejszyć wybrane koszty, np. spłacić karty kredytowe, kredyty konsumenckie czy zamknąć limit w koncie, Można również skonsolidować kredyty i wydłużając okres kredytowania, zmniejszyć wysokość nowej raty. To jest strona wydatkowa.

Po stronie uzyskiwanych dochodów można spróbować zmienić pracę lub na zadbać o inne, dodatkowe źródło dochodów.

Należy wziąć pod uwagę, że nasza zdolność kredytowa będzie się różnić w poszczególnych bankach, a jej wyliczenia z kalkulatorami zdolności kredytowej nie będą odzwierciedlać stanu faktycznego.


Dodatkowe informacje dotyczące zdolności kredytowej znajdziesz w artykule w serwisie https://ofertabankow.pl/co-to-jest-zdolnosc-kredytowa-i-co-na-nia-wplywa/ Co to jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat z przeznaczeniem np. na remont mieszkania, wczasy czy zakup samochodu. Jeżeli jest potrzebny w...