Czy korzystając z kredytu konsolidacyjnego można kupić nowy komputer lub samochód z ogłoszenia? Nie, bowiem jest to kredyt celowy, który może być przeznaczony tylko na spłatę bieżących zobowiązań. Można zatem spłacić nim dwa lub więcej kredytów, które zostały przeznaczone na dowolny zakup konsumpcyjny.
Konsolidacja kredytów polega na jednym: połączeniu kilku wybranych kredytów (pożyczek również) w jedno zobowiązanie. Połączenie, czyli spłata nowym kredytem – kredytem konsolidacyjnym – zobowiązań bieżących, wyszczególnionych we wniosku kredytowy.
Głównym celem, dla którego taki kredyt jest wybierany jest zapanowania nad obsługą zadłużenia, a przede wszystkim: poprawienie sytuacji finansowej domowego budżetu, uniknięcie ryzyka opóźnień (braku) spłaty raty, zwiększenia zdolności kredytowej.
Konsolidacja kredytów nie jest procesem skomplikowanym, a kredyt konsolidacyjny gotówkowy w zasadzie przypomina... kredyt gotówkowy. Różnica jest taka, że we wniosku kredytowym należy wyszczególnić wszystkie zobowiązania bankowe, które chcemy uregulować. I z reguły kredyt konsolidacyjny jest nieco tańszy od podobnego gotówkowego.
Oferta kredytów konsolidacyjnych wrzesień 2022.
Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?
Generalnie, kredytem konsolidacyjnym może być zainteresowanych kilka grup kredytobiorców. Mogą to być osoby, które chcą 1. zaoszczędzić na spłacie kredytu, 2. zwiększyć lub poprawić płynność finansową domowego budżetu, 3. zwiększyć swoją zdolność kredytową.
W pierwszym przypadku, ze względu na wysokie i wciąż rosnące stopy procentowe, zadanie jest raczej niewykonalne. O takim rozwiązaniu będzie można pomyśleć za kilkanaście miesięcy, kiedy stopy procentowe zaczną spadać, a w obecnym czasie zostały zaciągnięte kredyty z oprocentowaniem stałym.
Obecnie obowiązuje drugi punkt: poprawienie bilansu w domowym budżecie. Ponieważ kredyt konsolidacyjny umożliwia zamknięcie różnych zobowiązań bankowych (od kredytów gotówkowych, poprzez kredyty samochodowe, a kończąc na limitach w koncie i kartach kredytowych), to w ten sposób zredukujemy liczbę spłacanych kredytów. Im mniej kredytów spłacamy, tym lepiej.
Dodatkowo dla wielu kredytobiorców, spłata terminowa wszystkich rat może być problematyczna. Nie tylko, że należy pamiętać o wielu terminach, ale i raty kredytów z oprocentowaniem zmiennym rosną wraz z podnoszonymi stopami przez NBP. Nawet wówczas, kiedy ten wzrost jest stosunkowo niewielki, to i tak rosną inne domowe wydatki.
Z perspektywy czasu widać, że wydatki domowe są znacznie większe niż 3 miesiące temu, a na pewno są większe niż było to pół roku temu.
Kredyt konsolidacyjny pozwala obniżyć domowe wydatki poprzez skonsolidowanie kredytów i wydłużenie okresu kredytowania. A to wszystko powoduje, że rata kredytu będzie niższa (a niekiedy i znacznie niższa) od sumy rat kredytów, które postanowiliśmy „połączyć”.
Czy konsolidacja kredytu opłaca się?
Oczywiście, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, tak jak każdego innego, wiąże się z weryfikacją zdolności kredytowej i oceny kredytowej w BIK. Tylko ogólna pozytywna ocena kredytowa pozwala na uzyskanie kredytu i przeprowadzenie konsolidacji.
Czy konsolidowanie kredytów się opłaca? Tak, ale nie można tego samego napisać o kredycie. Każdy kredyt, to koszt kredytowy, a to oznacza, że należy oddać więcej niż tylko kapitał konsolidacyjny. Dodatkowo wydłużony okres spłaty kredytu konsolidacyjnego, to z jednej strony oczywiście zmniejszenie raty, ale z drugiej, wyższe koszty odsetkowe.
Pamiętaj również, że zaciągając kredyt z oprocentowaniem zmiennym jesteś narażony na zmianę wysokości rat (w tym i kosztów całkowitych) w wyniku podnoszenia lub zmniejszenia stóp procentowych NBP.
Konsolidacja bez prowizji? W coraz większej liczbie ofert promocyjnych, banki nie pobierają prowizji za udzielenie kredytu, odpada zatem jeden z kosztów kredytowych. Prowizja może być jednak pobrana za wcześniejszą spłatę zobowiązań. Czy taka opłata zostanie pobrana, to należy sprawdzić w umowie kreduytowej.
Nad konsolidacją i kredytem konsolidacyjnym należy się zastanowić, kiedy przewidujemy pojawienie się trudności budżetowych. Zwłaszcza, jeżeli nie widzimy innych możliwości ograniczenia kosztów lub zwiększenia dochodów. Nie pozostanie nam nic innego, jak zaakceptowanie kosztów kredytowych. Wydaje się jednak, że jest chyba lepsze rozwiązanie niż utrata płynności finansowej i brak możliwości zapłacenie rat albo czynszu, opłat za prąd, gaz, abonamentu, itp.
Dodatkowe informacje znajdziesz również na portalu https://ofertabankow.pl Czy konsolidacja zadłużenia ma wady? Kredyty konsolidacyjne i bieżące oferty kredytów konsolidacyjnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz