czwartek, 8 września 2022

Kredyt, pożyczka dla nowych firm

Prowadzisz firmę klika miesięcy i zastanawiasz się nad kredytem? Będzie ciężko. Im dłużej firma działa na rynku – a przeważenie musi to być minimum 12 miesięcy - tym łatwiej jest uzyskać finansowanie. Być może lepszym rozwiązaniem byłoby założenie rachunku firmowego i złożenie za kilka miesięcy wniosku o limit w koncie.

kredyt pożyczka dla nowych firm

Tak naprawdę młodej firmie jest trudniej uzyskać kredyt lub pożyczkę bankową niż konsumentowi, który po raz pierwszy składa wniosek kredytowy i nie ma jeszcze historii kredytowej w BIK. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie kredytu firmowego jest niemożliwe.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu w banku w przypadku firmy, wcale nie musi wiązać się z trudnościami finansowymi, ale np. chęcią dokonania inwestycji i dalszego rozwoju.

Prawdą jest jednak, że im dłuższy staż działalności rynkowej i odpowiednio dodatni bilans finansowy, tym mniej formalności do spełnienia i łatwiejsza droga do pozyskania środków pieniężnych.

Jednak nawet osoba prowadząca jednoosobową działalność, z krótkim stażem, ma szansę na uzyskanie kredytu lub pożyczki bankowej. Jak uzyskać pożyczkę gotówkową? Przede wszystkim należy ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa, odpowiedzieć na pytanie dotyczące możliwości jej uregulowania i zapoznać się z propozycjami banków. Jeżeli będziesz zdecydowany, to można skontaktować się w tej sprawie z bankiem.

Oferty banków kredyty dla firm

Kredyt bankowy dla firm jest bardzo często wykorzystywany na finansowanie działalności gospodarczej. Banki co prawda z bardzo dużą ostrożnością podchodzą do nowych i młodych firm i mogą stosować różne formy zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Należy być na to przygotowanym.

Jakie formy zabezpieczenia może wymagać bank?

Poręczenie osoby trzeciej. Zabezpieczenie polegające na tym, że poręczyciel składa deklarację, że w przypadku braku spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę, on sam spłaci kredyt. Poręczycielem może być jedna osoba lub kilka.

Weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. Jest to bardzo elastyczna metoda zabezpieczenia spłaty kredytu i chętnie wybierana przez banki. Wystawca weksla bezwarunkowo zobowiązuje się do zapłacenia określonej na nim kwoty. Deklaracja wekslowa określa warunki oraz sposób wypełnienia weksla, jak również i zasady jego użycia.

Przystąpienie do długu współkredytobiorcy, czyli przez osobę trzecią. Przystępuje ona na takich samych zasadach jak główny kredytobiorca, a odpowiedzialność współkredytobiorców wobec banku jest jednakowa.

Zablokowanie środków na koncie bankowym. Kredytodawca zostaje upoważniony do zablokowania środków pieniężnych na koncie bankowym w określonej wysokości. W przewidzianej sytuacji, określonej w umowie, mogą one zostać przeznaczone na pokrycie zaciągniętego kredytu.

Kaucja. Określona suma wpłacona na rzecz banku przeznaczona na pokrycie ewentualnych roszczeń wobec kredytobiorcy.

Zabezpieczenie na hipotece nieruchomości. Ograniczone prawo rzeczowe ustanowione na nieruchomości. Kredytodawca z mocy tego prawa może dochodzić swoich roszczeń z zabezpieczonej nieruchomości (dom, mieszkanie, działka budowlana, garaż, itp.).

Cesja wierzytelności. Na podstawie umowy cesji bank uzyskuje prawo do zaspokojenia roszczeń z wierzytelności kredytobiorcy od osób trzecich.

Zastaw ustanowiony na majątku trwałym przedsiębiorstwa. Po ustanowieniu zastawu rejestrowego bank uzyskuje prawo, aby dochodzić zaspokojenie swoich roszczeń z majątku kredytobiorcy, na którym ów zastaw został ustanowiony.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie. Dłużnik przenosi prawa własności określonej rzeczy na bank (np. samochód).


Jakie są rodzaj kredytów i pożyczek firmowych? Przeczytaj na blogu ofertabankow.pl Kredyty dla firm.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat z przeznaczeniem np. na remont mieszkania, wczasy czy zakup samochodu. Jeżeli jest potrzebny w...