środa, 7 września 2022

Konto bankowe dla firmy

Czy muszę mieć konto firmowe, kiedy prowadzę działalność gospodarczą? Czym różni się rachunek firmowy od osobistego? Na co w szczególności zwrócić uwagę wybierając konto dla firm? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedź poniżej.

konto bankowe dla firmy

Zanim rozpoczniesz działalność gospodarczą należy rozważyć to, w jaki sposób będziemy rozliczać się kontrahentami, ZUS-em czy z urzędem skarbowym. To czy będziemy korzystać z rachunku osobistego czy firmowego zależeć będzie od formy prawnej prowadzonej działalności.

Decydując się na jednoosobową działalność gospodarczą, musisz być świadomy tego, że polskie prawo wymaga posiadania rachunku bankowego. Służyć będzie przede wszystkim do regulowania należności w stosunku do innych przedsiębiorców, ale i danin związanych z podatkami (US) i ubezpieczeniami społecznymi (ZUS).

Jednak żaden z przepisów polskiego prawa nie dokonuje rozróżnienia pomiędzy kontem osobistym a firmowym. Teoretycznie zatem można założyć, że nie ma potrzeby zakładania rachunku firmowego.

Należy jednak zwrócić uwagę, że banki w swoich regulaminach zastrzegają, że konto osobiste ROR jest przeznaczone dla osób fizycznych, ale wyłączone są rozliczenia związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czyli w teorii i zgodnie z prawem, przedsiębiorca nie ma obowiązku zakładania konta firmowego, a w praktyce pojawiają się już pewne wątpliwości...

Uwaga! Jeżeli konto osobiste spełnia również rolę konta firmowego, to urzędy skarbowe oraz ZUS zyskują dostępu do zrealizowanych za jego pośrednictwem transakcji zarówno firmowych, jak i prywatnych.

W przypadkach, kiedy prowadzone jest np. spółka z o.o. jawna, cywilna, fundacje (z wyłączeniem jednoosobowej działalności gospodarczej) konto odrębne (firmowe) jest już obowiązkowe.

Konta firmowe w ofercie banków

Jakie są podstawowe korzyści z posiadania rachunku firmowego? Przede wszystkim jest to kwestia wygody. Posiadając dwa osobne rachunki, łatwo jest oddzielać dwie sfery: prywatną i biznesową. Dokonywana transakcje nie będą się mieszać, a czytelne zestawienie wpływów i wypływów w rachunku, pozwalają na łatwiej śledzić historię transakcji i jednocześnie kontrolować wydatki.

Zwróć uwagę na liczne bonusy, które wiążą się z otwarciem konta. Pamiętaj zawsze, aby sprawdzić wszystkie ewentualne opłaty w Tabeli opłat i prowizji.

Zakładając firmę zakładamy przede wszystkim to, aby utrzymać się przez najbliższe kilkadziesiąt miesięcy na rynku. Z czasem, kiedy wszystko zaczyna się układać, to być może konieczne będzie dodatkowe finansowanie, aby zrealizować inwestycje. Być może młodemu przedsiębiorcy przyda się kredyt.

Posiadając konto firmowe od dłuższego czasu w banku i budując w ten sposób relacje z bankiem, łatwiej taki kredyt dla firm uzyskać. Należy pamiętać, że jesteś traktowany jako przedsiębiorca, a nie konsument.

Nawet wówczas, kiedy takiego kredytu nie będziesz potrzebował, to możesz być pewien, że bank za jakiś czas może zaproponować linię kredytową lub kartę kredytową.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a konto firmowe

Założenie konta firmowego możliwe jest tylko w momencie rejestracji firmy. Nie można zatem złożyć wniosku o otwarcie rachunku firmowego bez podania REGON-u i NIP-u. W takiej sytuacji najpierw należy zarejestrować działalność w CeiDG-ie i w formularzu podać rachunek osobisty. Następnie należy założyć konto firmowe i zaktualizować dane w CEIDG.

Wszystko to, zarówno zarejestrowanie działalności, jak i otworzenie rachunku firmowego, można zrobić przez internet.

Uwaga! Jeżeli prowadzisz działalność handlową, to konto firmowe jest niezbędne, aby przyjmować od klientów płatności kartą, a tym samym i obsługiwać terminal płatniczy.

Konto firmowe daje też możliwość wydania służbowych kart płatniczych dla pracowników lub udzielania klientom kredytów na własne produkty.

Porównanie ofert kont firmowych

Oferta rachunków bankowych dla firm jest bardzo bogata. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się nad zakresem jego funkcjonalności: do czego jest ono tobie potrzebne. Czy tylko do dokonywania przelewów, a może po to, aby złożyć w przyszłości wniosek o limit lub kredyt.

Określając własne potrzeby i wymagania, zdecydowanie łatwiej wybrać odpowiedni rachunek firmowy. Niekoniecznie bonusy finansowe czy prowadzenie konta za 0 zł, sprawia, że jest to najlepsze konto.

Zwróć uwagę na opłaty i prowizje związane z kontem firmowym.

1. Opłaty za prowadzenie rachunku firmowego. Bardzo często opłaty nie są pobierane przez określony czas, jeżeli zostały spełnione określone warunki. Dotyczy to również kart płatniczych dołączonych do rachunku.

2. Przelewy do ZUS i urzędu skarbowego – ponieważ są one cykliczne, warto, aby były bezpłatne.

3. Korzystanie z inne produktów połączonych z kontem firmowym. Zastanów się czy będziesz ich potrzebował. Może się również okazać, że przez określony czas w promocji są one za 0 zł, a po tym czasie będą pobierane miesięczne opłaty.

4. Jeżeli masz czas, to dokładnie przeanalizuj oferty kont dla firm i porównaj je, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.


Powyższy temat został również poruszony we wpisie na blogu Oferta Banków Konta Firmowe, a o finansowaniu z kredytów przeczytasz w kolejny wpisie: Kredyt, pożyczka dla nowych firm .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat

Kredyt gotówkowy 20 tysięcy złotych na 5 lat z przeznaczeniem np. na remont mieszkania, wczasy czy zakup samochodu. Jeżeli jest potrzebny w...